Ciasnota – stenoza kanału kręgowego

stenoza kanału kręgowego poznań

Kanał kręgowy

Kanał kręgowy to wąska, rurkowata struktura zbudowana z kości kręgów, która chroni rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Kanał kręgowy biegnie wzdłuż kręgosłupa, od odcinka szyjnego do odcinka krzyżowego.

Kanał kręgowy jest chroniony przez kości kręgów. Kości kręgów są połączone ze sobą więzadłami i mięśniami. Więzadła i mięśnie zapewniają stabilność kręgosłupa i zapobiegają jego zwichnięciu lub złamaniu ale przede wszystkim pozwalają na znaczną ruchomość kręgosłupa.

Kiedy występuje ciasnota kanału kręgowego?

Kanał kręgowy może zostać zwężony przez różne czynniki, jak np:

  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
  • Przepuklina dysku
  • Kręgozmyk zwyrodnieniowy
  • Urazy

Zwężenie kanału kręgowego może powodować różne objawy, takie jak:

  • Ból pleców
  • Ból nóg
  • Drętwienie nóg
  • Osłabienie nóg
  • Problemy z chodzeniem
przyczyny stenozy kanału kręgowego
Kopia Kopia Bez tytułu (1800 x 1013 px) - 2024-01-25T152712.005

Chromanie neurogenne

Najbardziej charakterystycznym objawem ciasnoty kanału kręgowego w części lędźwiowej jest chromanie neurogenne.

Dolegliwości pojawiają się podczas chodzenia. Rozpoczynają się w okolicy krzyża i promieniują do pośladków oraz tylnej powierzchni ud. Rzadko promieniują poniżej stawów kolanowych. Im dłuższy dystans tym bardziej są odczuwalne. 

Dla zmniejszenia dolegliwości bólowych konieczna jest zmiana pozycji – pozycja siedząca lub kucnięcie. W takiej pozycji średnica kanału kręgowego ulega nieznacznemu zwiększeniu, jednak jest to na tyle wystarczające, że do struktur nerwowych popłynie krew i bóle się zmniejszą.

Kanał kręgowy jest chroniony przez kości kręgów. Kości kręgów są połączone ze sobą więzadłami i mięśniami. Więzadła i mięśnie zapewniają stabilność kręgosłupa i zapobiegają jego zwichnięciu lub złamaniu ale przede wszystkim pozwalają na znaczną ruchomość kręgosłupa.

Leczenie zachowawcze

Pozycja pochylona jest korzystna ponieważ powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych. Dlatego też aktywność fizyczna zalecana u osób z ciasnotą kanału kręgowego jest jazda na rowerze – w pozycji kolarskiej. Pozwala ona na długotrwały wysiłek fizyczny, który nie powoduje dolegliwości bólowych. 

Skuteczna może być fizjoterapia obejmuje fizykoterapię jak i kinezyterapię – ćwiczenia.

Istotne dla utrzymania prawidłowej postawy ciała, u osób z ciasnotą kanału kręgowego, jest zachowanie jak najlepszej ruchomości w obrębie stawów biodrowych. 

 Posłuchaj wykładu…

stenoza kanału kręgowego poznań
kanał kręgowy poznań

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest jednym z ostatecznych etapów leczenia w ciasnocie kanału kręgowego. Jest wiele technik leczenia jednak najbardziej obiecujące są techniki leczenia endoskopowego. 

Technika endoskopowa UBE pozwala na odbarczenie kanału kręgowego czyli usunięcie struktur kostnych i więzadłowych jednocześnie nie powodując ryzyka niestabilności. Zachowanie stawów międzykręgowych pozwala wykonać odbarczenie bez konieczności zastosowania stabilizacji przy pomocy śrub przeznasadowych. 

Popup Builder Wordpress