Zastrzyk nadtwardówkowy, blokada kręgosłupa

NIE POZWÓL, ŻEBY BÓL KRĘGOSŁUPA STAŁ SIĘ BARIERĄ - POZBĄDŹ SIĘ GO I CIESZ SIĘ AKTYWNYM ŻYCIEM!

Zastrzyk nadtwardówkowy (epiduralny), nazywany również blokadą, to nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia bólu kręgosłupa. Dolegliwości bólowe w tej części ciała mogą wynikać z różnych przyczyn, ale często są na tyle intensywne lub promieniujące, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i rehabilitację. Zastrzyk nadtwardówkowy pozwala wprowadzić lek precyzyjnie bezpośrednio w okolicę stanu zapalnego i źródła bólu. Pacjenci w krótkim czasie po podaniu leku mogą przestać odczuwać ból i podjąć rehabilitację.

zastrzyk nadtwardówkowy poznań
gdzie w poznaniu zastrzyk nadtwardówkowy?

Zastrzyk nadtwardówkowy w Poznaniu - blokada kręgosłupa

Zwyrodnienie krążków międzykręgowych, przepuklina kręgosłupa, czy stenoza – to jedne z przypadłości, które mogą powodować ogromny ból, dyskomfort i problemy z normalnym funkcjonowaniem. Stałe przyjmowanie doustnych leków przeciwzapalnych może mieć wiele skutków ubocznych, a pacjenci niechętnie decydują się na skomplikowane zabiegi chirurgiczne. W Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu wykonywany jest zastrzyk nadtwardówkowy, który zmniejsza stan zapalny i powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych. Zdecydowana większość pacjentów już po podaniu leku odczuwa ulgę i odzyskuje sprawność.

Zastrzyk nadtwardówkowy (Poznań) – udogodnienia dla pacjentów Centrum Medycyny Kręgosłupa

  • DOGODNY DOJAZD – pacjentów Centrum Medycyny Kręgosłupa przyjmujemy przy ul. Niedziałkowskiego 10 w Poznaniu (wejście drogą wewnętrzną) Zaledwie 2-3 minuty drogi dzieli nas od przystanku autobusowego Niedziałkowskiego, 4 minuty od przystanku tramwajowego św. Czesława i 6 minut od Więrzbięcice. Nasze Centrum mieści się ok. 1 km od Dworca Głównego PKP w Poznaniu.
  • PARKING – pacjenci mogą skorzystać z parkingu w Strefie Parkowania. Osoby mające problemy z poruszaniem się, mogą skorzystać z dojazdu bezpośrednio pod placówkę.
  • WYGODNA PŁATNOŚĆ – w zależności od preferencji pacjentów przyjmujemy płatność kartą lub gotówką
  • UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – dojazd bezpośrednio pod placówkę. 

Ile kosztuje zastrzyk nadtwardówkowy?

Cena zastrzyku nadtwardówkowego w Centrum Medycyny Kręgosłupa ustalana jest indywidualnie i wynosi około 1800 zł.

Zastrzyk nadtwardówkowy – co to jest?

Zastrzyk nadtwardówkowy (iniekcja epiduralna) to procedura medyczna, która polega na wprowadzeniu roztworu leku – znieczulenia miejscowego i sterydu (dodatkowo preparat może zawierać również witaminy) – bezpośrednio do przestrzeni nadtwardówkowej kręgosłupa. To pozwala na zmniejszenie stanu zapalnego, złagodzenie dolegliwości bólowych i podjęcie rehabilitacji umożliwiającej powrót do sprawności i poprawę komfortu życia.

Zastrzyk nadtwardówkowy wykorzystywany jest przy stanach zapalnych w obrębie korzeni nerwów rdzeniowych i sprawdza się u pacjentów cierpiących na rwę kulszową, przepuklinę kręgosłupa, czy zwyrodnienie krążków międzykręgowych.

W Stanach Zjednoczonych zastrzyki nadtwardówkowe cieszą się dużą popularnością i od lat stosowane są w łagodzeniu bólu u pacjentów.

Jak działa zastrzyk nadtwardówkowy?

Mechanizm działania zastrzyku nadtwardówkowego opiera się na dostarczeniu leków przeciwzapalnych bezpośrednio w okolice miejsca zapalenia, czyli źródła bólu. Stopniowe zmniejszanie się stanu zapalnego wpływa na ustępowanie obrzęku, zmniejszenie ucisku i poprawę ukrwienia, co przynosi znaczną ulgę w bólu. Dodatkowo już samo podanie preparatu do przestrzeni nadtwardówkowej wpływa na rozcieńczenie i częściowe wypłukanie substancji zapalnych znajdujących się w tej okolicy.

Blokada nadtwardówkowa – wskazania

Leczenie bólu kręgosłupa przy wykorzystaniu zastrzyku nadtwardówkowego zaleca jest przede wszystkim w przypadku dolegliwości, takich jak:

  • zwyrodnienie krążka międzykręgowego,
  • przepuklina krążka międzykręgowego,
  • stenoza kanału kręgowego,
  • objawy rwy kulszowej.

Wskazaniem do skorzystania z blokady nadtwardówkowej są również skutki uboczne występujące po przyjmowaniu doustnych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub przeciwwskazania do przyjmowania leków z tej grupy (np. choroba wrzodowa, krwawienia z przewodu pokarmowego).

W wielu przypadkach ta stosunkowo małoinwazyjna metoda leczenia kręgosłupa może stanowić alternatywę dla skomplikowanych operacji.

Zastrzyk nadtwardówkowy – efekty blokady kręgosłupa

Pacjenci odczuwają ulgę bezpośrednio po zabiegu, ale ma to związek z zastosowaniem środka znieczulającego i po pewnym czasie ból wraca. Efekty samego zabiegu, czyli zastosowania leku przeciwzapalnego pojawiają się zwykle około 3-4 dni po wykonaniu zastrzyku nadtwardówkowego.

U pacjentów występuje zmniejszenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. W efekcie pacjent:

  • odczuwa ulgę,
  • nie musi przyjmować doustnych leków przeciwzapalnych,
  • może podjąć (lub kontynuować) rehabilitację,
  • nie musi decydować się na operację kręgosłupa lub może odłożyć ją w czasie.

Jak wygląda zastrzyk nadtwardówkowy – przebieg procedury?

Procedura wymaga precyzyjnego wprowadzenia igły do przestrzeni nadtwardówkowej. Zabieg najczęściej wykonywany jest w pozycji leżącej na brzuchu. Przed przystąpieniem do iniekcji obszar zabiegowy jest dokładnie odkażany. Po wprowadzeniu igły, pod kontrolą promieni rentgenowskich (rtg)., pacjentowi podawana jest mieszanina leków znajdująca się w strzykawce (sterydy, leki przeciwbólowe i znieczulające). Następnie lekarz usuwa igłę i przykleja plaster.

Zabieg odbywa się z użyciem znieczulenia miejscowego i jest praktycznie bezbolesny. Pacjent może mieć wrażenie “rozpierania” w miejscu podania leki.  Zdarza się, że pacjent odczuwa ukłucie, jeśli igła zostanie wprowadzona blisko zmienionego zapalnie korzenia.

Pacjent jest cały czas świadomy i przytomny. Bezpośrednio po zabiegu znajduje się pod krótkotrwałą obserwacją personelu medycznego i zwykle w ciągu pół godziny może opuścić klinikę.

Przygotowanie do blokady nadtwardówkowej

Przygotowanie do blokady nadtwardówkowej obejmuje wykonanie rezonansu magnetycznego oraz konsultację z lekarzem. Należy poinformować specjalistę o alergiach, aktualnie przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych oraz aktualnym stanie zdrowia. 

Należy pamiętać, że po wykonaniu zastrzyku nadtwardówkowego pacjent nie może samodzielnie prowadzić samochodu.

Blokada kręgosłupa – postępowanie po zastrzyku nadtwardówkowym

Bezpośrednio po zastrzyku nadtwardówkowym pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących odpoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Dlatego w niektórych przypadkach pacjenci otrzymują zwolnienie lekarskie.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zaleca się konsultację z lekarzem.

Przeciwwskazania do zastrzyku nadtwardówkowego

Kwalifikacja do zabiegu wymaga konsultacji z lekarzem. Główne przeciwwskazania do zastosowania blokady kręgosłupa to:

  • alergia na składniki leku,
  • obecność infekcji w obszarze zabiegowym,
  • ciąża,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • cukrzyca, nadciśnienie tętnicze (przeciwwskazania względne).

Skutki uboczne zastrzyku nadtwardówkowego

Chociaż zastrzyk nadtwardówkowy, będący małoinwazyjną metodą leczenia kręgosłupa, uznawany jest na bezpieczny, stanowi procedurę medyczną, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Możliwe powikłania po zastrzyku nadtwardówkowym:

  • krótkotrwałe krwawienie w miejscu wkłucia,
  • niewielki obrzęk w okolicy zabiegowej,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • podwyższenie poziomu cukru,
  • infekcja (rzadko);
  • czasowe osłabienie, drętwienie nóg, niedowład.

Zastrzyk nadtwardówkowy w Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu – dlaczego warto?

Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu Specjalizuje się w nowoczesnych i małoinwazyjnych metodach leczenia kręgosłupa. Jedną z nich jest zastrzyk nadtwardówkowy.

Lekarze z Centrum mają ogromną wiedzę i doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń w obrębie układu ruchu przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Indywidualne podejście do problemów pacjenta pozwala specjalistom na wybór najodpowiedniejszej metody, dającej możliwość szybkiego powrotu do normalnego trybu życia niemal bezpośrednio po zabiegu.

Nie pozwól, aby ból ograniczał Twoje życie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację!

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zastrzyku nadtwardówkowego w Poznaniu.

Zastrzyk nadtwardówkowy - gdzie wykonać (Poznań)?

Jest kilka miejsc w Poznaniu, w których wykonuje się zastrzyk nadtwardówkowy. Jednym z nich jest Centrum Medycyny Kręgosłupa. Ważne jest, aby wybrać miejsce, w którym pracują doświadczeni lekarze, specjalizujący się w stosowaniu małoinwazyjnych i precyzyjnych metod leczenia schorzeń kręgosłupa.

Ile kosztuje blokada kręgosłupa (Poznań) - cena?

Cena zastrzyku nadtwardówkowego może się różnić w zależności od miejsca, w którym zostanie przeprowadzony i przebiegu procedury. W Centrum Medycyny Kręgosłupa koszt wynosi ok. 1800 zł.

Czy zastrzyk nadtwardówkowy to blokada?

Tak, zastrzyk nadtwardówkowy jest formą blokady, która ma na celu zmniejszenie bólu i stanu zapalnego w okolicy kręgosłupa. Jest to metoda leczenia stosowana w przypadkach takich jak rwa kulszowa czy przepuklina kręgosłupa.

Zastrzyk nadtwardówkowy - czy boli?

Sam zastrzyk nadtwardówkowy może być nieco niekomfortowy, ale procedura jest bezbolesna, co wynika z zastosowania leków znieczulających.

Kto wykonuje zastrzyki nadtwardówkowe (Poznań) - cena i miejsce?

Zastrzyki nadtwardówkowe w Poznaniu wykonują specjaliści w dziedzinie medycyny kręgosłupa, dostępni w takich miejscach jak Centrum Medycyny Kręgosłupa. Cena zastrzyku zależy przede wszystkim od samej placówki, dlatego warto skontaktować się bezpośrednio z personelem.

Popup Builder Wordpress