Kriolezja

NIE POZWÓL, ABY BÓL KRĘGOSŁUPA BLOKOWAŁ TWOJĄ AKTYWNOŚĆ - ZABLOKUJ BÓL i ŻYJ PEŁNIĄ ŻYCIA!

Kriolezja to sprawdzona technika wykorzystywana w minimalnie inwazyjnym leczeniu bólu kręgosłupa, który może być przyczyną ograniczeń ruchowych. Dolegliwości często wynikają z podrażnienia nerwów i zakończeń nerwowych (receptorów bólowych) spowodowanego przez różnorodne stany chorobowe kręgosłupa, w tym zapalenia stawów w przebiegu dyskopatii. Schorzenia mogą powodować nie tylko znaczny dyskomfort, ale również wpływać na ograniczenie aktywności. Zabieg kriolezji polega na kontrolowanym zamrażaniu nerwów, co blokuje przewodzenie sygnałów bólowych, przynosząc ulgę i poprawiając jakość życia pacjentów.

 

 

 

kriolezja w poznaniu
kriolezja poznań

Miejscowe zamrożenie nerwu w walce z bólem kręgosłupa – kriolezja w Poznaniu

Ból kręgosłupa, wynikający często z podrażnienia nerwów spowodowanego przez zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe lub urazy, stanowi poważne obciążenie dla wielu osób, ograniczając ich codzienne funkcjonowanie. Długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wiąże się z ryzykiem występowania różnorodnych skutków ubocznych, w takim przypadku skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów może być zabieg kriolezji, znajdujący się w ofercie Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu. Ta minimalnie inwazyjna metoda polega na precyzyjnym zamrażaniu nerwów przewodzących ból, co prowadzi do zablokowania sygnałów bólowych oraz odzyskania przez pacjentów pełnej funkcjonalności bez konieczności,  lub przy ograniczeniu, stosowania preparatów farmakologicznych. Kriolezja zapewnia szybką ulgę w bólu, zwiększając komfort i jakość codziennego funkcjonowania pacjentów.

Kriolezja (Poznań) – udogodnienia dla pacjentów Centrum Medycyny Kręgosłupa

  • DOGODNY DOJAZD – pacjentów Centrum Medycyny Kręgosłupa przyjmujemy przy ul. Niedziałkowskiego 10 w Poznaniu (wejście drogą wewnętrzną). Zaledwie 2-3 minuty drogi dzieli nas od przystanku autobusowego Niedziałkowskiego, 4 minuty od przystanku tramwajowego św. Czesława i 6 minut od Wierzbięcice. Nasze Centrum mieści się ok. 1 km od Dworca Głównego PKP w Poznaniu.
  • PARKING – pacjenci mogą skorzystać z parkingu w Strefie Parkowania. Osoby mające problemy z poruszaniem się, mogą skorzystać z dojazdu bezpośrednio pod placówkę.
  • WYGODNA PŁATNOŚĆ – w zależności od preferencji pacjentów przyjmujemy płatność kartą lub gotówką.
  • UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – dojazd bezpośrednio pod placówkę. 
zabieg kriolezji w poznaniu

Ile kosztuje kriolezja – cena zabiegu

Cena zabiegu kriolezji w Centrum Medycyny Kręgosłupa ustalana jest indywidualnie i wynosi około 3600 PLN.

Kriolezja – co to jest?

Kriolezja to zabieg polegający na miejscowym schłodzeniu tkanek za pomocą tlenku azotu. Ekstremalnie niska temperatura powoduje zamrożenie nerwów i obkurczenie naczyń krwionośnych. Powoduje to ograniczenie stanu zapalnego w obrębie kręgosłupa oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Kriolezja może być wykorzystywana w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych, dyskopatii, czy zmianach zwyrodnieniowych.

Kto może skorzystać z kriolezji – wskazania do zabiegu

Kriolezja stosowana jest w leczeniu bólu i zapalenia stawów kręgosłupa. Wśród głównych wskazań do zabiegu wyróżnia się przypadłości, takie jak:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa,
  • rwa kulszowa,
  • bóle rzekomokorzeniowe,
  • ból pleców,
  • dyskopatia,
  • spondyloartroza.

Jak działa kriolezja – efekty

Kriolezja jest stosowana w leczeniu bólu i zapalenia stawów kręgosłupa. Zabieg może przynieść następujące efekty:

  • zmniejszenie bólu,
  • zmniejszenie stanu zapalnego,
  • poprawa ruchomości stawów,
  • poprawa aktywności fizycznej.

Kriolezja – przygotowanie do zabiegu

Zabieg kriolezji nie wymaga przygotowań ze strony pacjenta. W czasie konsultacji i kwalifikacji do zabiegu lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, zapoznaje się z dokumentacją medyczną oraz szczegółowo analizuje badania obrazowe pozwalające na rozpoznanie i umiejscowienie źródła bólu.

Jak przebiega kriolezja – na czym polega?

Procedura kriolezji opiera się na miejscowym zamrożeniu nerwu, co prowadzi do tymczasowego zablokowania przewodzenia sygnałów bólowych. Kriolezję można podzielić na kilka etapów, a typowy przebieg zabiegu wygląda następująco:

  1. Konsultacja i ocena stanu zdrowia pacjenta – wiąże się z wykluczeniem obecności przeciwwskazań oraz precyzyjną identyfikacją źródła bólu.
  2. Przygotowanie do zabiegu – lekarz podaje znieczulenie miejscowe w celu zminimalizowania dyskomfortu. W przypadku silnej obawy przed zabiegami interwencyjnymi pacjent może wymagać sedacji w warunkach szpitalnych. 
  3. Wkłucie i lokalizacja nerwu – lekarz, pod kontrolą usg., umieszcza kriosondę w sąsiedztwie docelowego nerwu lub wybranej struktury kręgosłupa. W niektórych przypadkach przeprowadza się stymulowanie nerwu (czuciowe i ruchowe) przy wykorzystaniu niewielkiego napięcia. To pozwala ocenić, czy kriosonda nie znajduje się zbyt blisko nerwu ruchowego. Wykorzystanie fluoroskopii, a w wybranych przypadkach ultrasonografii, zapewnia precyzję oraz pozwala uniknąć uszkodzenia naczyń i otaczających tkanek.
  4. Zamrażanie nerwu – po potwierdzeniu prawidłowego umieszczenia kriosondy), lekarz może przejść do procesu zamrażania. Temperatura na końcówce sondy spada gwałtownie do około -70 stopni Celsjusza. Zwykle cykl powtarza się 2-3 razy w odstępach 20-30 sekund potrzebnych na odmrożenie sondy. Proces ten pozwala na wybiórcze uszkodzenie gałązki przewodzącej ból.
  5. Zakończenie zabiegu – cała procedura trwa około 20-60 minut (w zależności od ilości nerwów). Po zabiegu miejsca wkłucia pokrywane są opatrunkiem, a pacjent może opuścić klinikę po krótkiej obserwacji. Dolegliwości bólowe odczuwane miejscowe po zabiegu są związane z techniką zabiegu. Mogą wymagać stosowania leków przeciw bólowych w krótkim okresie.

Kriolezja – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Zabieg jest małoinwazyjny i nie jest wymagany specjalny okres rekonwalescencji. Pacjent wraca do domu po okresie obserwacji po zabiegu. Zaleca się, by nie prowadził samodzielnie samochodu w dniu zabiegu.

Kriolezja – przeciwwskazania do zabiegu

Kriolezja przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę jest uznawana za bezpieczny zabieg, jednak nie każdy pacjent może z niego skorzystać. Wśród przeciwwskazań do kriolezji można wymienić:

  • zakażenia skóry w obszarze zabiegowym,
  • ogólna infekcja w organizmie,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • brak świadomej zgody pacjenta, 
  • ciąża.

Kriolezja – skutki uboczne

Zabieg jest uznawany za bezpieczny, a ryzyko powikłań po kriolezji jest minimalne. U pacjentów może pojawić się ból w miejscu zabiegu, który ustępuje samoistnie w ciągu kilku, kilkudziesięciu godzin. U niektórych pacjentów może występować konieczność krótkotrwałego stosowania leków przeciwbólowych. W rzadkich przypadkach po zabiegu może dojść do powstania krwiaka lub infekcji.

Kriolezja w Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu – dlaczego warto skorzystać z zabiegu?

Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu specjalizuje się w małoinwazyjnych metodach leczenia bólu kręgosłupa i różnorodnych innych patologii kręgosłupa. Lekarze z Centrum wykonują wszystkie zabiegi umożliwiające leczenie choroby zwyrodnieniowej i bólów kręgosłupa, w tym także zaawansowane leczenie operacyjne oraz procedury endoskopowe. 

Doświadczenie specjalistów pozwala na zaplanowanie leczenia tak, by wykorzystać najbardziej odpowiednie techniki odpowiadające potrzebom pacjenta. Naszym celem jest oferowanie pacjentom skutecznych terapii, które ograniczają konieczność stosowania preparatów farmakologicznych oraz potrzebę przeprowadzania rozległych operacji. Jedną z zaawansowanych metod, jaką możemy zaproponować pacjentom zmagającym się z bólem jest kriolezja. Procedura polega na kontrolowanym zamrażaniu określonych nerwów, co prowadzi do zmniejszenia przewodzenia sygnałów bólowych. Ten małoinwazyjny zabieg nie tylko efektywnie redukuje ból, ale również przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy mobilności pacjentów, co znacząco wpływa na poprawę jakości życia.

Jeśli zmagasz się z przewlekłym bólem kręgosłupa, który nie ustępuje po tradycyjnych metodach leczenia? Skontaktuj się z Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu w celu uzyskania informacji na temat możliwości leczenia za pomocą kriolezji!

FAQ

Odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania związane z kriolezją.

Co to jest za zabieg - kriolezja?

Kriolezja to minimalnie inwazyjna procedura medyczna polegająca na miejscowym zamrożeniu nerwu, aby tymczasowo zablokować przewodzenie sygnałów bólowych i zredukować ból pleców.

Czy kriolezja to zamrażanie kręgosłupa?

Nie, kriolezja nie jest zamrażaniem kręgosłupa, a konkretnych nerwów przewodzących ból w jego okolicy. Zabieg pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i nie wpływa bezpośrednio na strukturę kręgosłupa.

Ile kosztuje zabieg kriolezji?

Koszt zabiegu kriolezji może się różnić w zależności od lokalizacji kliniki, rodzaju i zakresu procedury. W Centrum Medycyny Kręgosłupa w Poznaniu zabieg kosztuje 3600 PLN.

Czy kriolezja boli?

Zabieg kriolezji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Czy kriolezja jest skuteczna?

Tak, kriolezja jest skuteczną metodą leczenia bólu w przypadku określonych dolegliwości, również wtedy kiedy inne metody, takie jak leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie przynoszą ulgi.

Na czym polega zamrażanie nerwów kręgosłupa?

Zamrażanie nerwów kręgosłupa polega na kontrolowanym wyłączeniu  nerwów przewodzących ból przy zastosowaniu ekstremalnie niskich temperatur.

Czy kriolezja trwale uszkadza tkankę nerwową?

Nie. Po zabiegu następuje stopniowa regeneracja nerwu. Jednak daje wysoką szansę, że zregenerowane nerwy nie będą powodować dolegliwości bólowych. W zależności od organizmu pacjenta efekt zabiegu może utrzymywać się nawet do kilku lat.

Co to znaczy, że nie w pełni ustąpiły dolegliwości bólowe kręgosłupa?

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa dotyczy wielu elementów i struktur kręgosłupa. Kriolezja jako zabieg małoinwazyjny obejmuje tylko wybrane struktury anatomiczne. Nie eliminuje zmian zwyrodnieniowych oraz ich skutków w innych lokalizacjach.

Jak szybko mija ból po kriolezji?

Ulga w bólu po kriolezji może nastąpić niemal natychmiast po zabiegu, chociaż pełny efekt może być zauważalny po kilku do kilkunastu dni.

311zMZ97TKXTBSlnPH1plTS20ufBfBZW3p7u4Ag5VQHyHmlxv4EFLWNkeKblVrSE

Jeśli cierpisz na ból lub zapalenie stawów kręgosłupa, porozmawiaj lekarzem o możliwości zastosowania kriolezji.

Umów się telefonicznie 612-504-118, w godzinach: 8-20 pn-pt, 8-15 w soboty.
Popup Builder Wordpress